„Solpol” Świdnicka, Wrocław

Prezentujemy koncepcję zabudowy działki w kwartale ulic Świdnickiej, św. Doroty i Franciszkańskiej. Obszar Solpolu to historycznie zmienny i żywy kwartał, z różnorodnymi zabudowaniami, od wąskich kamienic z początku XX wieku po niezwykły budynek Solpolu w stylu postmodernistycznym.

Nasza propozycja uwzględnia obowiązujący plan miejscowy, który przewiduje średniowysoką zabudowę mieszkaniową. Maksymalna wysokość budynku wynosi 25 metrów od strony ul. Świdnickiej, obniżając się do 17 metrów od strony św. Doroty. Po analizie materiałów źródłowych, zdecydowaliśmy się podzielić budynek na trzy części i wprowadzić odsunięcie od linii zabudowy na ostatnich kondygnacjach. Ponadto, postanowiliśmy dostosować trzy ostatnie kondygnacje od strony ul. Świdnickiej, aby odsłonić absydy kościoła.

Nowa bryła budynku czerpie inspirację z historii Solpolu oraz sąsiadującego kościoła św. Doroty. Elementy historyczne zostają zaimplementowane w nowoczesnym podziale i ascetycznych formach przypór. Ostro zakończone przypory pozwalają na zróżnicowanie kolorów po obu stronach każdej z przypór, podkreślając podział na trzy budynki.

Z szacunkiem dla architektów Solpolu, nasza koncepcja odzwierciedla najbardziej charakterystyczny element elewacji, czyli schodkowo wznoszące się uskoki wzdłuż fasady. Te elementy stanowią widokową ozdobę, szczególnie widoczną z ulicy Świdnickiej. Naszym celem jest stworzenie harmonijnej zabudowy, która respektuje historię i kontekst tego miejsca.

Client
Year 2022