NOWA PAPIERNIA Kościuszki, Wrocław, Polska

Nowa Papiernia – budynki oddane do użytkowania w 2015 r.: A, B, D

Lokalizacja i historia

            Wrocławskie Przedmieście Oławskie to dzielnica, której historia sięga XII wieku. Na początku istnienia było miejscem lokowania rzemiosła, a później przemysłu. To tam osiedlani byli walońscy tkacze, tam dzięki bliskości rzeki Oławy powstawały drukarnie perkalu, a później fabryki włókiennicze, produkcji maszyn i inne. W dziewiętnastym wieku przemysł przeniósł się na dalsze obrzeża miasta, a Przedmieście Oławskie stało się okazałą dzielnicą mieszkaniową zabudowaną zachowanymi do dziś kamienicami czynszowymi. Po drugiej wojnie światowej była to jedna z niewielu dzielnic Wrocławia, która nie uległa całkowitemu zniszczeniu. W następnych latach bardzo podupadła. Pod koniec XIX wieku na działce przy ulicy Kościuszki wybudowano drukarnię oraz fabrykę papieru.

Funkcja

            Dwa budynki dawnych zakładów papierniczych poddane zostały przebudowie i nadbudowie (ozn. lit. A i B) wraz z garażem podziemnym oraz wybudowany został nowy budynek mieszkalny (ozn. lit. D) również z garażem podziemnym. Inwestycja znacznie podniosła walory mieszkaniowe dla całego wnętrza mieszkalnego tej części dzielnicy. Likwidacja pustostanów oraz garaży, a także wprowadzenie nowej zieleni oraz elementów małej architektury poprawiło bezpieczeństwo wszystkich użytkowników terenu.

            W budynkach poddanych rewitalizacji znajdują się 53 i 23 mieszkania, a w nowo projektowanym 53 mieszkania. Niektóre z nich to apartament z tarasami, także zielonymi. W mniejszym z rewitalizowanych budynków na parterze znajdują się lokale handlowo-usługowe. Nowo wybudowane garaże mieszczą 96 miejsc parkingowych, komórki lokatorskie, wózkownie i rowerownię oraz pomieszczenia techniczne. 

Forma architektoniczna

            Użycie prostych, wręcz minimalistycznych środków wyrazu definiujących nowe kubatury, nie zakłóca i nie ingeruje w wartości zastanej, historycznej tkanki. Nowa Papiernia to kameralny kompleks, który korzysta z rozwiązań znanych industrialnych przestrzeni. Fasady i klatki schodowe budynku wyraźnie nawiązują do przestrzeni loftowych, poprzez zastosowanie oryginalnych materiałów adaptowanych ze starej fabryki papieru. Rytm konstrukcji i otworów okiennych nadaje harmonii natomiast klinkierowa rustykalna elewacja nawiązuje do oryginalnej estetyki papierni. Wysokie kondygnacje mieszkalne dają bardziej komfortowe warunki mieszkańcom i stanowią o bardziej dostojnym oddziaływaniu bryły. Dodatkowo budynki nie są powtarzalne, każdy z nich  ma swój indywidualny układ i cechy. Zrównoważone proporcje i elegancki detal architektoniczny czynią tę architekturę ponadczasową i autonomiczną  wobec panujących stylów i nurtów w architekturze. 

Client RED Real Estate Development Sp. z o. o.
Year 2015