JEST POZWOLENIE DLA NOWEJ MANUFAKTURY

Nowa Manufaktura na Przedmieściu Oławskim właśnie otrzymała pozwolenie na budowę. Inwestycja wypełni ważną przestrzeń w mieście i z pewnością wyróżni się architekturą.

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstanie u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego. Składa się z trzech odrębnych części: A, B i C. Całość wypełni dotychczasową lukę w zabudowie śródmiejskiej, co było głównym założeniem projektu.

Różnorodna forma trzech skrzydeł budynku tworzy wspólną kompozycję brył. Naszym zadaniem było wpisanie Nowej Manufaktury w istniejącą zabudowę przy jednoczesnym jej wyeksponowaniu. Części A i B zostały dostosowane do istniejących kamienic i są dokończeniem pierzei ulic Kościuszki i Pułaskiego. Narożnik został podwyższony jako reprezentacyjny. Od strony placu, części A i B zostały obniżone poprzez charakterystyczne wycięcie w formie bramy, które sugeruje, że w głębi jest ciąg dalszy i niejako zaprasza do drugiej części budynku. Dodatkowo zostało ono zaakcentowane kontrastującym kolorem czerwonym.

Pozostałe kolory są stonowane. Elewację stworzy cegła biała i grafitowa, co jest nawiązaniem do okolicznej zabudowy. Pomysł oparliśmy na  powtarzającym się wzorze w kształcie litery zet. Wzór ukształtują połączone w pionie balkony, które dzięki kolorowi białemu zostaną wydobyte z ciemnoszarego tła.

W budynku znajdzie się m.in. ponad 300 mieszkań, lokale usługowe oraz garaż podziemny na 251 miejsc postojowych. Inwestycję zrealizuje IMS Budownictwo z Krakowa.