OAZA Nyska, Wrocław

OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA
OAZA

Projekt: 2007-2013

Realizacja: 2011-2015

Powierzchnia całkowita: 25 135 m2

Inwestor: Dom Development S.A.

Architekci: Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Anna Ziomkowska, Anna Kubicha – Spakowska, Ewa Englart, Diana Pastuszek, Artur Michurski, Agnieszka Szczepaniak, Edyta Białes, Monika Królikowska, Tomasz Kruszyński, Bogumiła Laryś, Małgorzata Ignatowicz, Teresa Kaczor- Dziedzic, Anna Niechciał, Kamil Salanyk

Projektowany zespół zlokalizowany jest we Wrocławiu, na terenie znajdującym się w kwartale ulic Armii Krajowej, Nyskiej i Pięknej, obejmującym działki 17/7; 17/8  AM-1, obręb Tarnogaj.

Przeznaczenie obiektu  i program uzytkowy

 

 

Idea projektu polega na budowie czterech budynków A, B (których realizacja została zakończona w 2013) C i D, które zestawione tworzą układ zbliżony do prostokąta. Budynki podbudowane garażem podziemnym, podzielonym funkcjonalnie na 4 części, tworzą zwartą całość. Wewnątrz zespołu budynków zaprojektowany jest półprywatny, zielony dziedziniec.

Każdy z budynków liczy 7 kondygnacji mieszkalnych, nadziemnych. Wysokość budynków wynosi 22,99m. Mieszkania na parterze posiadają wyjścia do prywatnych tarasów lub ogródków. W pozostałych mieszkaniach projektuje się balkony. Wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 2,67m.

W każdej klatki schodowej przewiduje się dźwig osobowy o wymiarach kabiny 110 x 210cm.

Wyjścia na dach znajduje się w narożnej klatce schodowej w każdym budynku, na ostatniej kondygnacji – jako klapa dymowa z funkcją wyłazu dachowego.

Wejście do budynków C i D znajduje się od strony ulicy Armii Krajowej, poprzez pomieszczenie recepcji.

Nowoczesny charakter budynków podkreślają zastosowane na elewacjach proste rytmiczne podziały oraz różnorodne  materiały na elewacji, takie jak: płyty elewacyjne o strukturze drewna, okładzina ceramiczna, tynk. Dla urozmaicenia  kompozycji elewacji wprowadzono drewniane lub drewnopodobne żaluzje przeciwsłoneczne na balkonach

Projekt przewiduje również odpowiednie, staranne zagospodarowanie terenu we wnętrzach blokowych jak i najbliższym otoczeniu budynków. Główny ciąg pieszy na dziedzińcu wewnętrznym urozmaicony jest płytkimi zbiornikami wodnymi. 

Zaprojektowano ciąg pieszo-jezdny pełniący również funkcję drogi pożarowej, wewnątrz której wytworzono przestrzenie zagospodarowane zielenią i urządzeniami rekreacyjnymi. Na każdym z dziedzińców zaprojektowano plac zabaw dla każdego etapu, oraz miejsca segregacji i gromadzenia odpadków.

 

ponadto od strony ul. Armii Krajowej zastosowano zabudowę szklaną, która miała za zadanie polepszyć właściwości akustyczne mieszkań znajdujących się przy głównej ulicy.

W budynkach C i D

na parterze znajdować się będą lokale usługowe i handlowe.

Pomieszczenia takie jak węzeł cieplny, stację transformatorową, rozdzielnie elektryczne, pomieszczenie wodomierza wraz z hydroforem, pomieszczenie sprzątaczki, magazyny sprzętu oraz  komórki  lokatorskie  i schowki o funkcji garażowej zlokalizowano w garażu podziemnym.

 

generalny wykonawca: Karmar S.A.

pow użytkowa: 11186,41 m2    

pow zabudowy: 2466 m2

kubatura: 72683 m3

 

liczba kondygnacji: 7

Etapy projektu:
  • Koncepcja
  • Projekt Budowlany
  • Projekt Ofertowy
  • Projekt Wykonawczy
  • Nadzory