Nowa Papiernia Kościuszki, Wrocław, Polska

Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia
Nowa Papiernia

Projekt: 2010-2014

Realizacja: 2013-2015

Powierzchnia całkowita: 39785,95 m2

Inwestor: RED Real Estate Development Sp. z o. o.

Architekci: Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Małgorzata Klimowska, Andrzej Zora, Ryszard Wankowski, Kajetan Sadowski, Edyta Białes, Sabina Korycka, Agnieszka Szczepaniak, Barbara Karolewicz-Kopka

Nowa Papiernia - budynki oddane do użytkowania w 2015 r.: A, B, D

 

Lokalizacja i historia

            Wrocławskie Przedmieście Oławskie to dzielnica, której historia sięga XII wieku. Na początku istnienia było miejscem lokowania rzemiosła, a później przemysłu. To tam osiedlani byli walońscy tkacze, tam dzięki bliskości rzeki Oławy powstawały drukarnie perkalu, a później fabryki włókiennicze, produkcji maszyn i inne. W dziewiętnastym wieku przemysł przeniósł się na dalsze obrzeża miasta, a Przedmieście Oławskie stało się okazałą dzielnicą mieszkaniową zabudowaną zachowanymi do dziś kamienicami czynszowymi. Po drugiej wojnie światowej była to jedna z niewielu dzielnic Wrocławia, która nie uległa całkowitemu zniszczeniu. W następnych latach bardzo podupadła. Pod koniec XIX wieku na działce przy ulicy Kościuszki wybudowano drukarnię oraz fabrykę papieru.

 

Funkcja

            Dwa budynki dawnych zakładów papierniczych poddane zostały przebudowie i nadbudowie (ozn. lit. A i B) wraz z garażem podziemnym oraz wybudowany został nowy budynek mieszkalny (ozn. lit. D) również z garażem podziemnym. Inwestycja znacznie podniosła walory mieszkaniowe dla całego wnętrza mieszkalnego tej części dzielnicy. Likwidacja pustostanów oraz garaży, a także wprowadzenie nowej zieleni oraz elementów małej architektury poprawiło bezpieczeństwo wszystkich użytkowników terenu.

            W budynkach poddanych rewitalizacji znajdują się 53 i 23 mieszkania, a w nowo projektowanym 53 mieszkania. Niektóre z nich to apartament z tarasami, także zielonymi. W mniejszym z rewitalizowanych budynków na parterze znajdują się lokale handlowo-usługowe. Nowo wybudowane garaże mieszczą 96 miejsc parkingowych, komórki lokatorskie, wózkownie i rowerownię oraz pomieszczenia techniczne. 

 

Forma architektoniczna

            Użycie prostych, wręcz minimalistycznych środków wyrazu definiujących nowe kubatury, nie zakłóca i nie ingeruje w wartości zastanej, historycznej tkanki. Nowa Papiernia to kameralny kompleks, który korzysta z rozwiązań znanych industrialnych przestrzeni. Fasady i klatki schodowe budynku wyraźnie nawiązują do przestrzeni loftowych, poprzez zastosowanie oryginalnych materiałów adaptowanych ze starej fabryki papieru. Rytm konstrukcji i otworów okiennych nadaje harmonii natomiast klinkierowa rustykalna elewacja nawiązuje do oryginalnej estetyki papierni. Wysokie kondygnacje mieszkalne dają bardziej komfortowe warunki mieszkańcom i stanowią o bardziej dostojnym oddziaływaniu bryły. Dodatkowo budynki nie są powtarzalne, każdy z nich  ma swój indywidualny układ i cechy. Zrównoważone proporcje i elegancki detal architektoniczny czynią tę architekturę ponadczasową i autonomiczną  wobec panujących stylów i nurtów w architekturze.